Specyfika działki pod budowę

Jeśli chcemy zbudować dom, musimy stać się posiadaczami działki. Najlepszym rozwiązaniem jej nabycia jest majątek rodzinny, czy też kupno od znajomych. Większość z nas zwraca szczególną uwagę na jej wielkość i odległość od pozostałych budynków. Jednak przed zakupem ziemi warto jeszcze wspomnieć kilka bardzo cennych wskazówek.

Przede wszystkim mamy tutaj na myśli ukształtowanie terenu, a także lokalizację i dojazd do ewentualnej posesji. Kiedy chcemy podpiwniczyć budynek czy mieć przydomową oczyszczalnię ścieków – rodzaj i jakość gleby również mają znaczenie. Na co zwrócić uwagę? Zastanawiamy się czasem, czy pora roku podczas oglądania działki odgrywa rolę. Oczywiście jest to jeden z kolejnych czynników, który może nie bezpośrednio, ale jednak wpływa na jakość działki.

Głównie zwracamy tutaj uwagę na nieutwardzoną nawierzchnię, która w okresie opadów deszczu czy śniegu może stwarzać pewne trudności w dotarciu do posesji. Należałoby również zastanowić nad tym, czy nie wezwać geologa, który określi podmokłość terenu. Większość z nas nie wyobraża sobie życia bez dostępu do mediów, dlatego istotne jest upewnienie się, czy działka, którą chcemy kupić ma przyłącze energii elektrycznej. Czy to już wszystko? Czynników, które wpływają na specyfikę działki jest bardzo dużo.

Kiedy już mamy wybrany teren, należałoby ustalić stan prawny nieruchomości, a także dowiedzieć się, czy w myśl przepisów można na nim wybudować jednorodzinną zabudowę mieszkaniową. Przed decyzją o zakupie powinniśmy dotrzeć do informacji o przyszłości przyległego terenu wokół działki, ponieważ może się okazać, że za kilka lat może tam być trasa szybkiego ruchu i nasze plany o cichym, spokojnym miejscu obrócą się w niwecz. Pamiętajmy, że zakup działki to inwestycja na wiele lat, dlatego musimy się dokładnie zapoznać z wszelkimi przepisami i dokumentacją, by w przyszłości nie żałować podjętej decyzji. .