Różne rodzaje pogłębiarek

Na niektórych budowach bardzo przydają się pogłębiarki, których jest bardzo dużo. Przede wszystkim istnieją pogłębiarki chwytakowe.

W ich przypadku operacja pogłębiania odbywa się za pomocą chwytaka linowego. Pogłębiarki chwytakowe typu morskiego zwykle posiadają własny napęd i kadłub typowego statku, na którego dziobie zainstalowany jest obrotowy dźwig chwytakowy a śródokręcie przeznaczone jest na urobek.

Czasem morskie pogłębiarki chwytakowe wyposażone są także w dodatkowe dźwigi umieszczone na burtach. Pogłębiarki chwytakowe typu portowego są pontonem bez własnego napędu i zwykle wyposażone są tylko w jeden dźwig.

Z uwagi na niską wydajność pogłębiarek chwytakowych wykorzystuje się je na akwenach, na których praca ich wydajniejszych odpowiedników jest utrudniona, np. w miejscu występowania kamienistego, bardzo spoistego czy też do wydobywania resztek budowli hydrotechnicznych Są także pogłębiarki podwodne.

Stanowią one odmianę pogłębiarek chwytakowych; mają postać podwodnego gąsienicowego pojazdu z ramieniem zakończonym chwytakiem – podobnie, jak koparka. Pojazd kierowany jest przez płetwonurka znajdującego się w kabinie pogłębiarki.

Kabina może być typu „mokrego” wówczas operator pracuje zanurzony w wodzie, jak i „suchego” gdy woda jest wypompowana ze szczelnej kabiny.

www.gbauto.com.pl