Przykłady maszyn budowlanych

Na budowie używa się bardzo dziwnych maszyn. Jedną z nich jest z pewnością zrywarka. To maszyna wykorzystywana do spulchniania gruntu przed dalszym urabianiem lub usuwania starych nawierzchni.

Bardzo rzadko zrywarka jest urządzeniem autonomicznym czyli takim z własnym napędem, najczęściej bywa zagregowana ze spycharką. Zrywarka składa się z ramy (zawieszonej wahadłowo z tyłu ciągnika) i zrywaka z zębami (pazurami) będącymi właściwym elementem roboczym. Praca zrywarką polega na ciągnięciu za ciągnikiem (np.

: spycharką) zrywaka wbitego w urabiane podłoże. Opcjonalnie urządzenie to wykorzystuje się do karczowania pniaków po wyrębie lasu. Innym urządzeniem wykorzystywanym do robót jest choćby ubijak, który służy do dynamicznego zagęszczania gruntu.

Istnieje także coś takiego, jak rozściełacz do asfaltu czyli maszyna przeznaczona do układania powierzchni asfaltowej. Masa bitumiczna jest rozładowywana z wywrotki do jej głównego roboczego elementu, tzw. kosza, gdzie za pomocą podajników jest umieszczana pod stołem, którego typowa szerokość wynosi 2,5 m.

Świeża nawierzchnia jest później wyrównywana dodatkowo przez walec drogowy.

usługi geodezyjne myślenice Prochem