Jak to zacząć?

Przyjmijmy, że scenariusz jak na razie toczy się właściwym torem. Bank podjął korzystną dla nas decyzję związaną z przyznaniem kredytu, dzięki czemu możemy przystąpić do kolejnego etapu przygotowań.

Poczekajmy jednak aż środki pojawią się fizycznie na naszym koncie – wtedy będziemy mieli pewność, że dysponujemy pieniędzmi w określonej kwocie, co doda nam pewności siebie i ułatwi planowanie wydatków. Zacznijmy od powtórzenia kosztorysu, uwzględniającego naszą nową wiedzę jaką zyskaliśmy w międzyczasie (pierwszy wstępny kosztorys należy sporządzić nim zaczniemy ubiegać się o kredyt).

Często kosztorys, nawet przygotowany bardzo solidnie, nie wytrzymuje zderzenia z realiami inwestycji. To sytuacja, z którą musimy się liczyć.

W trakcie prac mogą pojawić się dodatkowe wydatki, których zwyczajnie nie przewidzieliśmy, więc każdy założony budżet musi zakładać margines błędu oraz rezerwę pieniężną. Następnie bardzo pomocna może okazać się pracownia architektoniczna Kraków, która wykona dla nas projekt domu.

Kwestią otwartą pozostaje, czy chcemy mieć coś bardzo indywidualnego, czy zadowolimy się jakimś uniwersalnym rozwiązaniem.