Z uzależnieniami wszelkiego rodzaju jest problem taki, że trudno jest powiedzieć kiedy robi się daną rzecz, bo sprawia nam przyjemność, a kiedy już dlatego, że staje się naszym przymusem. Dodatkowo to co dla jednych może być używaniem i korzystaniem z tego co dają używki, dla innych może być już ich nadużywaniem. Dlatego też tak trudno określić, w którym momencie zaczyna się uzależnienie, bo to wszystko jest bardzo płynne i w dużej mierze zależy też od osoby, której to uzależnienie dotyczy. Dlatego warto wiedzieć o sygnałach ostrzegawczych, które powinny zwrócić naszą uwagę i powinny sprawić, że zapali nam się czerwona lampka z pytaniem, czy bliska nam osoba czasami nie nadużywa alkoholu.
Czego nie wolno nam przegapić?
Takim sygnałem ostrzegawczym, który powinien sprawić, że dokładniej zaczniemy się przypatrywać bliskiej nam osobie, powinno być to, ile alkoholu wypija za jednym razem. Czy są to niewielkie ilości i wówczas wszystko jest w porządku, czy może za jednym razem wypija tego alkoholu dużo i nawet nie zdaje sobie z tego sprawy. Jeśli znika kieliszek wina, to można uznać, że wszystko jest dobrze, jeśli za jednym razem znika cały litr, to sytuacja staje się niepokojąca. Warto również zwrócić uwagę na częstotliwość spożywania alkoholu. Jeśli jest to sporadyczne, to jest ok, ale jeśli pojawia się regularnie lub codziennie, to zdecydowanie powinniśmy zacząć baczniej się temu przyglądać i rozważyć leczenie uzależnień.
Bo choć taka osoba nie musi się upijać, to jednak potrzeba codziennego wypicia kieliszka wina, może być już niebezpieczna. Niepokoić powinno nas również rozpoczynanie dnia od alkoholu, jak i próby leczenia nim kaca. Wzmóc czujność należy również wtedy, gdy widzimy, że bliska nam osoba często pije w samotności, albo w chwilach gdy jest przygnębiona, zła lub zmęczona.
Czego jeszcze nie powinniśmy przegapić?
Jest jeszcze sporo sygnałów, które mogą zwrócić naszą uwagę na fakt, że pojawił się problem z alkoholem. Będzie on miał miejsce wtedy, gdy zaczną być zaniedbywane obowiązki domowe lub zawodowe, gdy uwaga danej osoby będzie się koncentrowała przede wszystkim na piciu. Niepokojące powinno być także dalsze picie, chociaż wcześniej doznało się jakiegoś uszczerbku na zdrowiu pod wpływem alkoholu. Naszą uwagę powinny również zwrócić trudności z przypomnieniem sobie dnia poprzedniego, picie alkoholu dla zagłuszenia wyrzutów sumienia, prowadzenie pod wpływem alkoholu, agresja spowodowana brakiem kontaktu z nim, jak i również sygnały, które będziemy otrzymywali od zaniepokojonego otoczenia. Alkoholizm nigdy nie pojawia się z dnia na dzień. Jeśli będziemy uważnie obserwować bliskich, to istnieje duża szansa, że uda nam się go wykryć dostatecznie wcześnie i uchronić najbliższych przed najgorszym.