Dom kontra mieszkanie

Istnieją spory, które nie skończą się chyba nigdy. Jednym z takich sporów jest ten o wyższość domu nad mieszkaniem – lub odwrotnie. Obie opcje mają swoich zwolenników i z pewnością obie mają swoje plusy, jak też minusy. Każdy z nas gdzieś mieszka, albo jest to dom, albo mieszkanie, więc jakąś opinię w tym temacie mamy. Nie wszyscy jednak posiadają skalę porównawczą, bo aby powiedzieć coś odnośnie mieszkania w danym miejscu trzeba by jeszcze w nim mieszkać. A wielu lokatorów domów nigdy nie mieszkało w mieszkaniach, a mieszkań w domach. Mimo to da się pewne uniwersalne cechy obu rozwiązań wskazać. Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że dom daje nam sporą niezależność, o czym jeszcze będziemy pisać. Jednak wejście w jego posiadanie może już być problemem. Można kupić dom, który już stoi, ale taka sytuacja wbrew pozorom nie ma miejsca zbyt często. Zazwyczaj domy się buduje za pieniądze z kredytu albo dziedziczy po rodzinie. Mowa wtedy o domach, będących w rodzinie od pokoleń. Czasami w takich domach żyje naraz kilka pokoleń – dziadkowie, rodzice i dzieci, przynajmniej do pewnego momentu.

Każda opcja ma swoje plusy.

Domy mają ten walor, że dają nam przestrzeń do życia i znacznie większą swobodę działania.

Trzeba podkreślić, iż często towarzyszy im ogród. Mniejszy lub większy, ale za każdym razem oferujący szereg ciekawych możliwości spędzenia wolnego czasu na świeżym powietrzu. Latem w ogrodzie może się toczyć spory fragment życia rodzinnego oraz towarzyskiego. Tam można podejmować gości, jadać posiłki i robić wiele innych rzeczy. Mieszkanie zazwyczaj takiej szansy nam nie daje, choć przybywa mieszkań parterowych z wydzielonymi ogródkami, co ma bez wątpienia plusy. Mieszkanie ma ten plus, że jest niezależne od gruntu, więc możemy je kupić i po prostu zamieszkać. Gdy rozważamy budowę własnego domu, plan nie ma szansy realizacji w momencie, gdy nie będziemy mieli do dyspozycji działki. I tu często pojawia się prawdziwy kłopot, ponieważ koszt zakupu ziemi może pochłonąć niemało, zwłaszcza gdy ma ona atrakcyjną lokalizację. A jeśli ponadto zależy nam na posiadaniu działki uzbrojonej z pełnym dostępem do mediów, to już w ogóle nie ma mowy o tym, aby wydać na nią niewiele. Dlatego gdy działki pod budowę po prostu nie mamy w ręku, mieszkanie staje się inwestycją dużo bardziej racjonalną.

W mieszkaniu nie martwisz się o media

Żyjąc w mieszkaniu będziemy z pewnością bardziej narażeni na potencjalne uciążliwości ze strony sąsiadów, jednakże na to nigdy nie ma się wpływu. Plusem jest to, że nie musimy we własnym zakresie zajmować się takimi kwestiami jak ogrzewanie, dostęp do bieżącej wody czy kanalizacja, ponieważ w każdym z wymienionych obszarów za wszystko odpowiadają zewnętrzni dostawcy. Wygląda więc na to, że każda z omawianych opcji ma swoje jasne i ciemne strony. Ostateczna decyzja jak zawsze należy do nas. Jeśli jednak szukasz mieszkanka, to polecam luksusowe mieszkania na sprzedaż warszawa.