Dieta DASH

Nadciśnienie zalicza się obecnie do chorób cywilizacyjnych. Oznacza to, że choroba ta wykrywana jest u znacznej części społeczeństwa. Nadciśnienie może również prowadzić do rozwoju wielu innych chorób. Osoby, które chorują na nadciśnienie powinny zażywać nie tylko leki, ale również zastosować odpowiednią dietę.

Została ona opracowana przez amerykańskich naukowców. Powszechnie zwana jest dietą DASH. Na czym polegają jej podstawowe założenia? W diecie DASH najważniejszym punktem jest ograniczenie ilości sodu w diecie. To właśnie sód odpowiedzialny jest za wzrost ciśnienia tętniczego.

Znajduje się on w wielu produktach, jak np. pieczywo czy wędliny. Ponadto sami również doprawiamy solą wiele potraw. W diecie DASH zaleca się spożycie sodu na poziomie 2300 mg dziennie.

Stanowi to odpowiednik jednej, płaskiej łyżeczki soli. Komponując codzienny jadłospis, nie obędzie się bez czytania etykiet. Koniecznie trzeba unikać produktów wysoko przetworzonych i zawierających dużą ilość sodu. Z diety trzeba również wyeliminować słodycze.

www.burnarj.pl