Choroby charakterystyczne dla starości

Wszyscy któregoś dnia się zestarzejemy, wszyscy mamy rodziców, dziadków bądź sąsiadów w podeszłym wieku. Warto zwrócić uwagę na ich szczególne, wynikające z wieku potrzeby i na to jak możemy im pomóc uczynić jesień ich życia najlepszą z możliwych.

Na jakie choroby cierpią osoby starsze?

Chorobami charakterystycznymi dla podeszłego wieku są nie tylko choroby dotykające ciało, które traci swoją witalność, ale także umysł. Najczęstszymi chorobami dotykającymi naszych seniorów są choroba Alzheimera i Parkinsona. Charakterystyczne dla ich wieku są również niektóre rodzaje nowotworów, cukrzyca i nadciśnienie. Nie mniej wiele osób starszych zmaga się też z pozornie niegroźnymi schorzeniami jak osteoporoza i depresja.

Jak pomóc osobom w wieku podeszłym w niektórych chorobach

Jedną z niewątpliwie najcięższych chorób starczych jest choroba Alzheimera. Cierpi na nią nie tylko chory, ale również całe jego otoczenie. Jak więc znajdując się w otoczeniu osoby chorej pomóc jej w codziennym poczuciu dezorientacji? Warto zostawiać zegary i kalendarze w widocznych miejscach, przechowywać wszystkie potencjalnie niebezpieczne substancje i przedmioty poza zasięgiem osoby chorej – można tutaj przyjąć takie kryteria jak przy raczkującym dziecku. Żeby zapewnić osobie chorej poczucie komfortu i panowania nad sytuacją zawsze wychodząc z domu zostawiajmy w widocznym miejscu notatkę o tym gdzie jesteśmy i kiedy wrócimy. Przy chorobie Parkinsona warto pamiętać, że w większości przypadków pacjent zachowuje zdolności umysłowe i tylko jego ciało odmawia posłuszeństwa. Jest to sytuacja lżejsza dla cżłonków rodziny niż przy poprzednio opisanym schorzeniu, bo zawsze można się z chorym porozumieć.

Nie mniej jest to utrudnienie w życiu i należy naszego chorego wspierać. Dobrze jest unikać wykluczania osoby chorej z obowiązków domowych i dawać jej proste do wykonania czynności, z którymi na pewno sobie poradzi. W przypadku cukrzycy i nadciśnienia tętniczego powinniśmy razem z chorym pilnować zażywania leków oraz diety. Jeśli znajdujemy się w otoczeniu chorego z poważną osteoporozą kluczowym może być nie pozostawianie pacjenta samego. Osoby cierpiące na tę chorobę już po niewielkim urazie doznają złamań, które ze względu na ich umiejscowienie i powikłania moga prowadzić do znacznego spadku komfortu życia, a nawet śmierci. Depresja u osób starczych jest chorobą dużo cięższą niż w innych grupach wiekowych i często prowadzi do samobójstw.

W przypadku braku zdiagnozowanej depresji zwracajmy uwagę na naszych seniorów, ich samopoczucie i nawyki. Postępująca obojętność, smutek czy zaburzenia snu mogą być objawami depresji i koniecznie należy skonsultować je z lekarzem.

https://sky-poz.pl/zabezpieczenia-przeciwpozarowe/ https://dustbuster.pl