Cegła kontra drewno

Spór o to jakie materiały budowlane są najlepsze w kontekście inwestycji we własny dom rozpoczął się dawno i chyba nigdy się nie zakończy. Rzeczywistość jest taka, że każdy może mieć w tej kwestii swoje zdanie i także pomiędzy specjalistami opinie są mocno zróżnicowane. Jedni uważają, że nic nie zastąpi domu murowanego. Trwałość konstrukcji jest w tym momencie stawiana jako kluczowy argument, aczkolwiek tak naprawdę wiele nowych technologii również pozwala nam na postawienie domu bardzo solidnego, który będzie stał przez wiele lat.

Cegły nie są zatem żadnym gwarantem tego, że dom postoi długo, zwłaszcza gdy spojrzymy na to, jak długo w świetnej kondycji potrafią stać domy drewniane. Właśnie drewnem chcemy się w tym momencie zająć, ponieważ zaliczane jest ono od wielu lat do najważniejszych materiałów budowlanych jakie funkcjonują na rynku. Z drewna budowało się już wówczas, gdy nie było jeszcze mowy o innych technikach budowy. Ludzie cenią drewno z uwagi na łatwą dostępność, relatywnie niską cenę oraz trwałość, z której jednak nie wszyscy zdają sobie sprawę.

Warto jednak wziąć ją pod uwagę i zdecydować się na to, aby właśnie w taki sposób postawić swój dom, ponieważ możliwości oferowane przez ten naturalny materiał są naprawdę duże.

Coraz łatwiej o wykonawcę

Jeśli chodzi o współcześnie popularne koncepcje budowy domów z drewna, w grę wchodzą dwie najbardziej rozpowszechnione opcje. Z jednej strony mamy coś bardzo tradycyjnego, a więc domy z bali. Znane w wielu krajach świata, również w Polsce.

Wystarczy pojechać na Podhale, aby zobaczyć, jak bardzo popularne jest to rozwiązanie. Podhalańskie tereny są także zagłębiem ekip budowlanych zajmujących się stawianiem domów z bali na terenie całego kraju. Drugą technologią, zaliczaną do tych bardziej nowatorskich, są domy z drewna budowane w systemie szkieletowym. Tu także mamy do czynienia z wyraźną ekspansją tego rozwiązania na polskim gruncie.

Pojawia się bowiem coraz więcej firm oferujących swoim klientom domy tego typu. Wybierać można spośród szerokiej gamy gotowych projektów, da się też zlecić wykonanie projektu indywidualnego, choć siłą rzeczy zwiększa to koszty. Zazwyczaj domy szkieletowe są realizowane w technologii prefabrykowanej, co znacznie przyspiesza tempo prowadzonych prac i czyni je mniej zależnymi od czynników pogodowych.

Impregnacja naprawdę ważna

Musimy mieć na uwadze, że drewno jest materiałem bardzo elastycznym i dającym naprawdę szerokie możliwości pod kątem nadawania mu różnych form.

Dlatego pod względem architektury domy z drewna potrafią naprawdę zachwycać i niekoniecznie patrząc na nie od razu musimy mieć skojarzenie z „typową” drewnianą konstrukcją. Opcji jest naprawdę sporo, dlatego najlepiej zapoznać się z propozycjami pracowni projektowych i wybrać taki dom w takiej technologii, jaki nam odpowiada. Bardzo istotne jest, aby materiał został poddany daleko idącej impregnacji. .